Restorativní přístup

Osobní vyrovnání se a smíření se nemusí vylučovat s právním pojetím spravedlnosti

Mediace a dialog místo (nefungující) represe

Od svého založení aktivně podporujeme rozvoj restorativního přístupu v ČR v rámci našeho pověření sociálně právní ochrany dětí.

V Pro Dialogu pracujeme s rodinnými systémy, které se rozpadly v důsledku konfliktu a násilí a trestné činnosti. Jedná se zejména o trestný čin domácího nebo jiného násilí, nebezpečného vyhrožování a pronásledování, sexuálního obtěžování a zneužívání, znásilnění, krádeže a dalších, kterých se členové rodin dopustili, anebo z nich jsou obviněni.

Náplní naší práce je hledat spolu se členy rodin cesty k narovnání vztahů mezi účastníky konfliktu tak, aby byl hájen zájem dítěte či dětí, a tak uskutečňujeme pověření sociálně právní ochrany dětí. 

Proč represe v rodině nestačí

Problémem, kterým se zaobíráme při práci s rodinami, kde vládne konflikt a násilí, je nejen přímé (s)páchání nebo násilného trestného činu (nejčastěji) rodičem v blízkých vztazích na druhém rodiči a/či dítěti, ale také jeho dlouhodobé důsledky, které mají zásadní závažně zhoubný vliv na život dané rodiny. 

Zákonné (represivní) pojetí spravedlnosti má v této oblasti své nedostatky, tresty ani věznění nevedou k "narovnání". Výsledkem je nízká míra přijetí viny na straně pachatele a absence pocitu spravedlnosti na straně obětí, což má retardující a poškozující vliv na další vztah partnerů i na rozvoj jejich dětí. 

Restorace místo represe - v zájmu práv dětí

Předpokládáme, že po rozpadu rodiny nejlepším zájmem dítěte je, aby se jeho rodiče byli schopni domluvit a nadále společně o společné dítě pečovat. Klienti, kteří k nám přicházejí, se s naší podporou učí, jak moci jít cestou osobního vyrovnání se a smíření, a nečekat, že právní pojetí spravedlnosti vyřeší záležitosti za ně.